Najważniejsze cechy i zastosowanie

W nowoczesnych układach szaf sterowniczych, charakteryzujących się stosunkowo dużą mocą, trudno o utrzymanie optymalnej temperatury wnętrza. Uzyskanie zalecanych 35 stopni Celsjusza, jest w tym przypadku niemożliwe, bez zastosowania różnych, mniej lub bardziej zaawansowanych, systemów wspomagających cyrkulację powietrza.

Wentylatory recyrkulacji

To najprostsze układy wentylatorów wspomagających proces konwekcji. Zabudowane są one zwykle we wnętrzu danej szafy, gdzie współpracują np. z kratkami filtrującymi. Ich głównym zastosowaniem nie jest wydmuchiwanie ciepłego powietrza, lecz wspieranie procesu konwekcji. Często jest on bowiem zaburzony z powodu takiego a nie innego rozprowadzenia przewodów i innych elementów obwodu elektrycznego. Zaletą tych urządzeń jest stosunkowo cicha praca, połączona z relatywnie niewielką mocą układu. Wentylatory recyrkulacji mają jeszcze jedną, istotną zaletę, którą jest optymalna sprawność urządzenia. Dzięki temu ich praca nie wpływa aż tak bardzo na wzrost temperatury wewnątrz szafy.

Wentylatory filtrujące

Wentylatory filtrujące, to kolejna, już nieco bardziej zaawansowana forma układów redukujących temperaturę wewnątrz szaf sterowniczych. Producent szaf Radiolex zalecają, by wentylatory te zabudowywane były bezpośrednio na ścianach, bądź górnej płaszczyźnie szafy. Mogą one albo wdmuchiwać powietrze chłodne, albo też usuwać powietrze zimne. W tej drugiej konfiguracji warto zwrócić uwagę na generowane przez nie podciśnienie, które w przypadku nieszczelnych szaf może doprowadzić do niekontrolowanego przepływu powietrza.

Wentylatory diagonalne

Alternatywą dla wentylatorów filtrujących, są tak zwane wentylatory diagonalne. Ich konstrukcja posiada wiele zalet a one same są coraz częściej stosowane przez producentów szaf sterowniczych. Jakie są ich najważniejsze atuty? Przede wszystkim bardzo korzystna sprawność, która przedkłada się na cicha pracę, bez emisji niepotrzebnego ciepła. Wentylatory diagonalne potrafią wdmuchać, bądź wydmuchać bardzo dużą ilość powietrza, co przedkłada się na możliwość zastosowania ich w większości konstrukcji szaf. Można je też łatwo wymienić, gdyż pozwala na to ich specyficzna konstrukcja.

Podsumowując, ogrzewanie wentylacja chłodzenie szaf sterowniczych, wymaga zastosowania różnych rodzajów wentylatorów. Niektóre z nich charakteryzują się dość prostą konstrukcją. Inne z kolei wymagają specjalistycznego montażu. Niezależnie od wybranej konstrukcji wentylatora, zawsze warto jednak pamiętać o tym, by jego wydajność była o około 20 procent wyższa, niż wynikałoby to z obliczeń.